Ana Sayfa Sendika Haberleri 29 Mayıs 2016 142 Görüntüleme

65. Hükümetten ve Sağlık Bakanından Beklentiler

65. Hükümet kurulmuş ve daha önce 11 yıl Sağlık bakanı olarak görev yapan Sayın Prof. Dr. Recep Akdağ yaklaşık 3 yıllık bir aradan sonra tekrar Sağlık Bakanı olarak görevlendirilmiştir.


Sayın Bakana görevinde başarılar diliyor ve bu dönemde çalışanları memnun edecek uygulamaları ve çalışmaları hayata geçirmesini temenni ediyoruz.

Çünkü; sağlık çalışanlarının maaşları yetersiz kalmakta, sağlık çalışanları döner sermaye ek ödemeleri sabite mahkum edildiği için emeklerinin karşılığının alamamakta ve döner sermayeler emekliliğe yansıtılmadığı için emeklilikte de ciddi geçim sıkıntısı çekmektedirler.

Sağlıkta şiddeti önlemek için gerekli adımlar atılmamakta bunun sonucunda da sadece beyaz koda bildirilen şiddet vakalarının yılda 12 bini bulduğu bir dönem yaşanmakta ve sağlık çalışanları hayatlarından endişe eder bir şekilde hizmet vermeye çalışmaktadırlar.

Yaptıkları iş, aldıkları risk bakımından bize göre sağlık çalışanlarının temel hakkı olan yıpranma payı uzun süre lafta kalmış, son birkaç aydır ise bir taslak üzerinde kamuoyunda tartışılmaya açılmıştır. Fakat ne yazık ki yıpranma payı alan tüm meslek gruplarında sadece o işi yapmak yeterli iken sağlık çalışanları için nöbet kriteri getirilmek istenmektedir. Ayda 3 gün nöbet tutan bir sağlık çalışanının 2.5 yıllık yıpranma payı için 60 yıl çalışması şartını getiren böyle bir yıpranma payı asla kabul edilebilir değildir.

Aile hekimlerine sonradan dayatılan zorlama cumartesi nöbetleri, lisans tamamlamada yaşanılan mağduriyetler, aşırı iş yükü, yetersiz istihdam gibi uzayıp giden temel ve genel mağduriyetlere yol açan sorunlara çözüm bulunması zarurettir.

Bizim beklentimiz sağlık çalışanlarının bu temel taleplerinin yerine getirilmesi ve sorunlarının giderilmesidir.

Hükümetten ve Sayın Bakandan isteğimiz bugüne kadar vatandaş memnuniyetini arttırdığını ifade edilirken ama bu memnuniyeti ortaya çıkaran sağlık çalışanlarının memnuniyetine ise sırt çevirmeye son vermeleridir.

Bu temennilerle ile 65. Hükümetin ülkemiz için hayırlı olmasını istiyor ve Sağlık Bakanı Sayın Prof. Dr. Recep Akdağ’dan yeni dönemde sağlık çalışanlarının memnuniyeti için çalışmalar beklediğimizi ifade ederek görevinde başarılar diliyorum.

Önder Kahveci
Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com