Ana Sayfa Haberler, Öne Çıkanlar 22 Şubat 2013 144 Görüntüleme

2013'te 14bin memur alımı olacak mı?

Bakan Şimşek’in konuşmaları 2013’te sadece 14 bin memur alınacak şeklinde anlaşılınca adaylar hayal kırıklığına uğradılar. Oysa ki durum böyle değil.

Kamu kurumlarının mali yıl içinde kullanabilecekleri kadrolar o yılın bütçe kanunu ile belirlenmektedir. Örneğin, 2012 yılı içinde kullanılan kadrolar 2012 Bütçe Kanunu ile daha 1 Ocak 2012 tarihinde belli olmuştu.

Bütçe kanunlarıyla üst limit belirlenir

Bütçe kanunlarıyla belirlenen kadro sayıları, kurumların yıl içinde kullanabilecekleri üst sınırı belirler. Kurumlar isterlerse bunların bir kısmını kullanabilirler veya hiç kullanmayabilirler. Üstelik kullandıkları kadroları KPSS ile açıktan atama ile değil başka kurumlardan nakil personel alarak da değerlendirebilirler. Bu kurumların kendi takdirinde olan bir durumdur.

2013 Bütçesinde 14bin kadro maddeleri sadece üniversiteleri kapsıyor

2013 Bütçe Kanunu Tasarısında yükseköğretim kurumları (üniversiteler) ile ilgili olarak aşağıdaki iki madde yer almaktadır:

“Açıktan veya nakil suretiyle yapılabilecek toplam atama sayısı sınırı, 2012 yılında emeklilik, ölüm, istifa, nakil, eğitimin tamamlanması veya başarısızlık sonucu kurumlarından ayrılan öğretim görevlisi, okutman, uzman, çevirici ve eğitim-öğretim planlamacısı sayısının yüzde 50’si, araştırma görevlisi sayısının yüzde 100’üdür. Bu sınırlar içinde ihtiyacını karşılayamayacak yükseköğrenim kurumları için verilebilecek ilave atama sayısı 9.000 adettir.”

“Açıktan veya nakil suretiyle yapılabilecek toplam atama sayısı sınırı, 2012 yılında emeklilik, ölüm, istifa, nakil, eğitimin tamamlanması veya başarısızlık sonucu kurumlarından ayrılan mamur sayısının yüzde 50’sidir. Bu sınırlar içinde memur ihtiyacını karşılayamayacaklara verilebilecek ilave atama sayısı yükseköğretim kurumları için 5.000 adet………”

Bu maddelerin anlamı

Bu maddelere baktığımızda iki çeşit personelden bahsedilmektedir. Bunlar akademik personel ve B Grubu memurlardır.

1- Akademik Personel: Yukarıda ilk paragrafta yer alan madde 2013 yılında kullanılabilecek akademik personel kadrolarını ifade etmektedir. Buna göre bu sayı aşağıdaki verilerin toplamından oluşacaktır:

9000 yeni kadro + 2012’de ayrılan araştırma görevlileri sayısı + 2012’de ayrılan diğer akademik personelin yarısı

Burada 9000 kadro Bütçe Kanunu ile verilecektir. 2012’de yukarıda belirtilen sebeplerle kurumlarından ayrılan akademik personel sayısı ise kurumsal bilgi niteliğindedir.

2- B Grubu Memurlar: Yukarıda ilk paragrafta yer alan madde 2013 yılında sadece üniversiteler bünyesinde kullanılabilecek B grubu memur kadrolarını ifade etmektedir. Buna göre bu sayı aşağıdaki verilerin toplamından oluşacaktır:

5000 yeni kadro + 2012’de ayrılan B Grubu memur sayısının yarısı

Burada 5000 kadro Bütçe Kanunu ile verilecektir. 2012’de yukarıda belirtilen sebeplerle kurumlarından ayrılan B grubu memur sayısı ise kurumsal bilgi niteliğindedir.

Üniversitelere daha yüksek alım olabilir

Üniversiteler 2013 yılında daha yüksek sayıda personel alınabilir. Çünkü bütçe kanunu ile verilen 9000(akademik personel) + 5000( B Grubu memur) kadroları ile beraber 2012 yılında ayrılan personelin boşalttığı kadroların yarısı da bu sayıya eklenecektir.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com