Ana Sayfa Haberler 28 Mart 2013 230 Görüntüleme

2 ilden şiddet haberi

Ordu Devlet Hastanesi’nde görev yapan bir hemşirenin ve eşinin hasta yakını tarafından darp edilmesini Türkiye Hemşireler Derneği Ordu Şubesi üyeleri alkışlarla protesto etti.

Ordu Devlet Hastanesi’nde görev yapan hemşire Hülya İ. ve eşinin darp edilmesi olayıyla ilgili soruşturma sürerken, Türkiye Hemşiler Derneği Ordu Şubesi tarafından hastane önünde açıklama yapıldı. Türk Hemşireler Derneği Ordu Şube Başkanı Nigar Bağdatlıoğlu yaptığı açıklamada, şiddetin önüne geçilemediğini belirterek, “24 Mart 2013 tarihinde görevi başında şiddete maruz kalan hemşire arkadaşımızın 4 yaşındaki kızının sözleri çocuk hafızasından hiç silinmeyecek görüntüler. Evet, bizler hemşireler bir kez daha şiddetle karşı karşıyayız. Ülkemizde son yıllarda giderek artan sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olayı maalesef ilimizde de sıkça yaşanmaktadır. Tüm uyarılara rağmen hatta çok yakında bir meslektaşımızı kaybetmemize rağmen şiddetin önüne geçilmiyor-geçilemiyor. Türk Hemşireler Derneği Ordu Şubesi olarak, amaçladığımız görevleri sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmek için, ilimizde ve Türkiye’de hemşireye yönelik şiddete dur diyoruz” dedi.

Açıklamanın ardından sağlık çalışanlarına yönelik şiddet, hemşireler ve vatandaşlar tarafından alkışlanarak protesto edildi. Olayın güvenlik kamerası görüntüleri ise hasta mahremiyeti gerekçesi ile hastane yetkilileri tarafından basın mensupları ile paylaşılmadı.

Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi çalışanları, çocuk kliniğinde görevli iki asistan doktora yapılan saldırıyı protesto etti.
Süt Çocuk Kliniği’nde görevli olan Asistan Dr. Ümmühan Öncül ve Asistan Dr. Banu Nursoy’un klinikte yatmakta olan hasta bir çocuğun annesi tarafından darp edildiği iddia edildi. İstanbul Tabip Odası, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Şişli Şubesi, şiddet olayına ilişkin ortak bir basın açıklaması yaptı. İstanbul Tabip Odası ve Ses Sendikası adına basın açıklaması yapan Dr. Mesut Yağcı, “Sağlık Bakanlığı verilerine göre her gün 30 sağlık çalışanı şiddete maruz kalıyor. Bu olayların fiziksel şiddetle kendini gösteren iki örneği de bu hafta hastanemizde yaşandı. 27 Mart Çarşamba günü Süt Çocuk Kliniği’nde görevli iki asistan doktorumuz, serviste yatmakta olan bir çocuğun annesi tarafından darp edildiler. Olay günü darp edilen doktor arkadaşımız Ümmühan Öncül, bir önceki gece nöbetçi olarak çalışırken, söz konusu şahıs tarafından sözlü hakarete uğramış ve durum bildiren tutanağını çalışan güvenlik birimine iletmesine rağmen herhangi bir önlem alınmamıştır ve en sonunda hasta yakını tehditlerini gerçekleştirmiş ve iki doktor arkadaşımızı darp etmiştir” diyerek tepki gösterdi.

Sağlıkta dönüşüm programının uygulandığı her aşamada yapılan açıklamaların şiddeti artırdığını iddia eden Dr. Mesut Yağcı, “Adalet Bakanlığı istatistiklerine bakıldığında kamu görevlisine mukavemet suçundan açılan davalarda oldukça büyük artışlar olmasına rağmen, sağlık personeli söz konusu olduğunda emniyetin ve savcılıkların yeterli ilgiyi göstermediği anlaşılmaktadır. Sağlık iş kolu en fazla eksik istihdamla hizmet veren iş koludur. Bir an önce eksik istihdam giderilmeli, daha fazla sağlık personeli istihdamı sağlanarak iş yükü azaltılmalıdır. Çalışan güvenliği konusunda gereken tedbirler alınmalı, sorumluluğunu yerine getirmeyen ilgili yöneticiler eğitilmeli veya değiştirilmelidir” talebinde bulundu.

Grup, yapılan basın açıklamasının ardından bir süre daha oturma eylemine devam etti. Daha sonra oturma eylemini sonlandıran hastane çalışanları görevli oldukları polikliniklere geri döndü.

Yorumlar

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com